Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Centrum sąsiaduje z muzeum przyrodniczym. Średniej wielkości parking może nie być wystarczający w weekendy, bo w pochmurny dzień powszedni było tylko parę wolnych miejsc.
W kasie mamy do wyboru kilka opcji biletowych, można wybrać tylko Centrum albo bilet łączony z innymi atrakcjami Ciężkowic jak Ścieżka w Koronach Drzew czy Skamieniałe Miasto.
Wystawa "Ziemia Woda Powietrze" zajmuje piętro nowoczesnego budynku. Jest to ekspozycja multimedialna i interaktywna, całkiem efektowna wizualnie. Na początek prezentuje informacje geologiczne, ale zaraz potem bohaterem wystaw stają się nietoperze i robi się bardzo ciekawie. W imitacji jaskini znajdują się ruchome obrazki nietoperzy i fajna projekcja kropel na ścianach. Przy pomocy łańcucha LED na makiecie pomysłowo ukazano lot podkowca - nietoperza występującego w okolicy. Można też przekonać się jakie zadziwiające tętno mają te latające ssaki i jak rozpoznają teren.
Boczna sala jest poświęcona florze i faunie Pogórza Ciężkowickiego ze świetnymi kolorowankami ściennymi. Pisak elektroniczny może nie działa idealnie, ale dzieciaki dają radę i zabawa zatrzymuje je tu na dłuższą chwilę. Sala ma ładny wystrój ze sztucznymi chmurami i drzewami, ale pozostałe 3 stanowiska interaktywne poświęcone wiatrowi są już bardzo kiepskie. Środkowa część to widowiskowe przedstawienie układu słonecznego.
Dalej w korytarzu mamy piasek kinetyczny z podświetleniem tworzącym poziomice. To oczywiście największa atrakcja dla maluchów, którą znamy już z kilku innych miejsc.
Ekspozycje ukazująca rolę wody mają częściowo dziecięcą oprawę, ale informacje są raczej dla starszych. Skanerami kodów kreskowych wczytujemy informacje i zawartość wody w różnych produktach oraz ilość zużytej wody do ich produkcji. I tu dane są szokujące, trudno uwierzyć jak wiele wody potrzeba do wytworzenia sera czy t-shirtu!
W tym dziale również są słabsze stanowiska, ale na koniec mamy interesującą symulacje powodzi na lokalnym obszarze. Rzeka Biała zalewa okolicę, włącznie z siedzibą Centrum, a na ekranach widać różne sposoby na zapobieganie powodzi i stopień w jakim powstrzymują wodę np. nasadzenia roślin czy zbiorniki retencyjne. Pouczająca wiedza zwłaszcza dla prezydentów polskich miast (tzw. betoniarzy), którzy zezwalają na zabudowę każdego wolnego skrawka zieleni, a potem każde większe opady powodują zalania...

Wystawa ogólnie udana i pomysłowo wykonana. Niestety nie za duża, więc kilka słabych urządzeń zaniża jej ocenę.
Przy budynku Centrum znajduje się jeszcze fajna alejka z figurami lokalnych zwierząt, którą warto się przespacerować.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Sala z kolorowankami ściennymi
CIĘŻKOWICE - Centrum Edukacji Ekologicznej
Symulator powodzi
Piasek kinetyczny z poziomicami

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.