Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
4.0
WOMAI mieści się w budynku przy dworcu głównym w Krakowie. Trzeba więc parkować w płatnej strefie lub lepiej na prywatnym parkingach, które są nawet bliżej i trochę tańsze od miejskich.
Jest to nowoczesna placówka, co od razu widać. Zakup biletów online, ciekawy wystrój, szafki zamykane na klucz, gdzie można zostawić zbędne rzeczy, porządne toalety z gadającym Einsteinem itp.
Do zwiedzania udostępniono 2 osobne wystawy. Wybraliśmy "W stronę światła", bo nie ma tu limitu wiekowego. Zwiedzanie polega 1,5-godzinnym eksperymentowaniu i poznawaniu z przewodnikiem zjawisk fizycznych na kilkunastu stanowiskach. Grupy nie są duże, u nas było 7 osób. W kilku miejscach byliśmy rozdzielani - część grupy zostawała w danym pomieszczeniu, a druga szła na kolejną wystawę. Potem się zmienialiśmy. Mądre rozwiązanie, bo w ten sposób unika się zatłoczenia i przeszkadzania sobie nawzajem. Przewodnik jest kompetentny, wszystko wyjaśnia i wchodzi w interakcję z grupą.
Najpierw poznajemy ludzi, którzy mieli duży wpływ na świat w jakim żyjemy. Potem przekonujemy się jak ciekawe bywają zjawiska fizyczne - rysujemy światłem, tworzymy kolorowe krajobrazy z piasku, gramy na niewidzialnych instrumentach jak i zwykłych kieliszkach. Intrygujące są lustrzane okulary, dzięki którym widzimy sufit, a nasz mózg nie funkcjonuje jak trzeba.
Są stanowiska bardzo proste, są znane z innych miejsc, więc nas nie zaskoczyły, ale przy innych widać sporo inwencji. Nie dominuje tu wcale zaawansowana technika - WOMAI udowadnia, że prostymi metodami i akcesoriami też można stworzyć coś ciekawego o niemałych walorach edukacyjnych.
I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie przegięto z cenami biletów. Ktoś znacznie przecenia atrakcyjność tego miejsca. Spektakularnych stanowisk jest może 3-4 i na pewno nie jest to warte 170 zł dla czteroosobowej rodziny (w tym niespełna sześciolatki).
Przy maks. 90 minutach zwiedzania ekspozycji, które raz utworzone nie wymagają praktycznie żadnego wkładu, a w paru przypadkach nawet prądu, to wg mnie brak przyzwoitości...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
maj 2022
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI
KRAKÓW - Centrum nauki i zmysłów WOMAI

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.