Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Rezerwat Szum znajduje się niedaleko za wsią Górecko Kościelne. Można do niego dojść szlakami w kilku wariantach. My wybraliśmy niezbyt uciążliwą, ale bardzo atrakcyjną trasę prowadzącą wokół zalewu i częściowo wzdłuż rzeki  Szum. Po wyjeździe ze wsi w kierunku Józefowa i minięciu zjazdu do restauracji „Nad Szumem”, zaparkowaliśmy na pierwszym parkingu po prawej stronie. Stąd ścieżka wiedzie prosto na małą tamę przy elektrowni wodnej (żeby było jasne – nic tu nie hałasuje, żadne maszyny nie pracuję – cisza i spokój). Zbierane po drodze szyszki świetnie nadają się do wrzucania do wody, szczególnie za tamę, bo tu ze względu na wysokość lot szyszki jest dużo ciekawszy :). Widok z tamy na leśny zalew uroczy. Warto też zejść schodami za tamę, w płytkiej rzeczce dzieci mogą się troszkę potaplać (uwaga na kamieniste dno). My wpuściliśmy tam naszego młodego dopiero po przejściu całej zaplanowanej trasy, więc chłodna woda była do tego stopnia fajna, że trudno go było stamtąd wyciągnąć. Napotkane starsze małżeństwo wspominało, że identycznie bawili się tu ich trzej synowie 25 lat temu...
Po przejściu tamy proponuję udać się kawałek czerwonym szlakiem przez las nad rzekę Szum. Trasa oddala się nieco od wody i robi się typową   drogą  leśną, jednak po przejściu kilkuset metrów znowu dochodzimy do Szumu. Rzekę można przekroczyć na mostku. Tu mamy wybór: albo iść dalej czerwonym szlakiem, albo wskoczyć na niebieski (ścieżka przyrodnicza) i wrócić na parking. Idąc czerwonym zobaczymy piękny nieskalany cywilizacją las. Tu nie wjedzie już samochód, a wąska ścieżka otoczona jest paprociami i dziką leśną roślinnością. Niestety  z małym dzieckiem nie można zapuszczać się za daleko, więc po 10 minutach wróciliśmy na szlak niebieski wiodący z powrotem do tamy. Ścieżka biegnie samym brzegiem rzeki, więc co krok mamy słynne roztoczańskie wodospady zwane zwykle  szumami, tutaj określane też jako „praczki”, ponieważ dawniej służyły do prania ubrań. Trasa jest fantastycznie poprowadzona,  co jakiś czas napotyka się na ławki i tablice informacyjne, są także ciekawe dla maluchów przeszkody w rodzaju rozwalonego mostku czy stromych pagórków.
Trasa nie jest najkrótsza, ale dość łatwa. Nam zajęła około 2 godzin spokojnym krokiem i z dzieckiem, które ku naszemu zaskoczeniu większość trasy przeszło same. Wózek zdecydowanie odpada.  Jak to w lesie trzeba zaopatrzyć się w jedzenie i picie i dobrze zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami, chociaż nam akurat nie dokuczały (byliśmy przed wakacjami).
Na koniec można posilić się we wspomnianej restauracji „Nad Szumem”.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Łatwa trasa, nawet dla 3-latka
Parking w pobliżu
Uroki przyrody
- Wady
Wózek odpada
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Szlak czerwony poza ścieżką przyrodniczą
Czerwony szlak za zaporą
Zalew
Szum
Miejsce za tamą do potaplania się w wodzie
Zalew
Ina

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.