Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek Janowiec to w rzeczywistości kompleks obiektów, na zwiedzanie trzeba więc przeznaczyć sporo czasu. Najbliższy parking znajduje się w parku zamkowym. Jest on płatny (8 zł w 2022) w kasie, w której kupujemy bilety na zwiedzanie. Można też zostawić auto w miasteczku i podejść do góry piechotą.
To chyba jedne z większych w kraju ruin. Prezentują się bardzo okazale i efektownie na wzgórzu. Wysokie ściany, baszty i basteje warte są objechania autem lub obejścia piechotą, aby spojrzeć na zabytek z różnych perspektyw.
Front zamku to charakterystyczne i unikatowe mury z czerwonymi pasami oraz malowidłami rycerzy z wejściem przez obszerny drewniany most nad szeroką fosą. To miejsce, na którym każdy robi sobie pamiątkową fotkę.

Za bramą widzimy dziedziniec, na którym od dawna są prowadzone prace rewitalizacyjne, więc niestety duża część zabytku jest niedostępna. Dla turystów udostępniono jedynie odnowione krużganki i odbudowany budynek północny - muzealny.
Krużganki posiadają kilka kondygnacji, rozciąga się z nich ładny widok na okolicę i ruiny z góry, ale jest on ograniczony - choć to Janowiec nad Wisłą, samej rzeki praktycznie nie widać. Pamiętam, że dawno temu można było zobaczyć więcej, chyba z którejś z baszt.
Na dziedzińcu widać zrujnowane skrzydła mieszkalne warowni, obecnie są one odgrodzone i niedostępne. I znów wspominam czasy gdy można było do nich wchodzić. Cóż, trzeba poczekać, z pewnością za jakiś czas będzie tu więcej do oglądania.
Na razie odbudowano jeden budynek i utworzono w jego wnętrzu oraz w piwnicach ekspozycje. Jeśli ktoś nie ma ochoty ich zwiedzać, może wykupić tańszy bilet, ale nie ma to sensu, bo tutejsze muzeum prezentuje całkiem ciekawe wystawy. Pierwsza to dzieje zamku z makietami i planami budowli oraz portretami i informacjami o właścicielach. Druga to wystawa ceramiki i fajansów holenderskich. Zbiór zawiera naprawdę piękne eksponaty.
Następna budowla do zwiedzania znajdująca się w parku zamkowym to dwór. Jest to typowo polska drewniana siedziba szlachecka przeniesiona tu z nieodległej wsi. Dobrze uzupełnia pozbawione oryginalnego wyposażenia mury zamku. We dworze można bowiem zobaczyć jak mieszkał polski szlachcic. Dla turystów udostępniono w pełni umeblowaną kondygnację dworku z 6 pomieszczeniami. Wnętrza bardzo ładne, stylowe z ciekawymi elementami jak np. żyrandol z poroży.
W pobliżu stoją kolejne budynki przeniesione z innych miejsc jak spichlerz, stodoła i lamus.
W spichlerzu prezentowana była jeszcze wystawa etnograficzna. Trochę tablic informacyjnych o życiu i pracy ludzi zamieszkałych na terenach przy Wiśle, czyli o rybołówstwie, łodziach. Fajne eksponaty to stare dłubanki, sieci, stare narzędzia.

Sam park, położony na wzgórzu, jest urokliwy, szczególnie jesienią, biegają tu wiewiórki i jest niezłym punktem widokowym.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
lipiec 2019
JANOWIEC - Ruiny zamku magnackiego
Dziedziniec zamku
Widok z krużganków
Widok z murów zamkuo
Krużganki
Wystawa historyczna
Wystawa ceramiki
Fajanse holenderskie
Dworek z Moniaków
Wnętrze dworku
Spichlerz
Dłubanka w Spichlerzu

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.