Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
5.0
Kościół jako prawie 1000-letnia budowla jest świetnym przykładem pokazującym jak wyglądały świątynie we wczesnym średniowieczu, bo zachował się w doskonałym stanie. Choć, gdy wczytałem się w jego historię okazało się, że to efekt dwudziestowiecznej odbudowy i wtedy dostrzegłem, że mury nie są jednolite, oryginalne odróżniają się nieco i jest ich znacznie mniej. Nie zmienia to wcale faktu, że takie zabytki są w Polsce unikalne i nie można ich pominąć będąc w pobliżu.
Ciekawym detalem umieszczonym w jednej ścianie jest kamienna płyta z krzyżem, szkoda ze nie ma informacji o jej pochodzeniu i wieku, bo wygląda bardzo staro i raczej nie jest to jej oryginalne miejsce.
Kościół normalnie jest zamknięty, ale nam się poszczęściło - przyjechała jakaś wycieczka z przewodnikiem, który miał klucze do drzwi, więc mogliśmy zaglądnąć do środka. Wnętrze jest ascetyczne, tylko ołtarz, żyrandol i kilka law, poza tym gołe kamienne ściany, piękna posadzka i charakterystyczne elementy architektoniczne jak okienka z kolumnami. I właśnie dzięki takiej stylistyce nawet niewielkie, ale wiekowe świątynie robią spore wrażenie, nawet na dzieciach.
Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy przy kościele z miejscami do siedzenia oraz niebanalnym pomnikiem księcia Władysława Hermana z przytulonym do jego boku małym Bolesławem Krzywoustym. Rozpościera się stąd ciekawy widok na Pilicę i okoliczne lasy.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Widok sprzed wejścia
Okna romańskie na emporze
INOWŁÓDŹ - Romański kościół św. Idziego
Pomnik ks. Władysława z małym Bolesławem
Dolina Pilicy z punktu widokowego
Wnętrze

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.