Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
5.5
Nie jest to zwykły bunkier. Wielki betonowy kopiec w lesie, obrośnięty mchem i ciągnący się kilkaset metrów wygląda niesamowicie.  Zbrodniarze niemieccy potrafili zadziwiać pomysłami i rozmachem. 
Obecnie wewnątrz utworzono ekspozycję militarną. Mamy tu trochę gablotek, tablic informacyjnych, makiet, pojazdów wojskowych i wiele starej broni, amunicji, części umundurowania, uzbrojenia itp. Z tablic można się wiele dowiedzieć, ale przeczytanie ich wszystkich zajmuje sporo czasu i zainteresuje chyba tylko pasjonatów - stanie w zimnym i wilgotnym tunelu nie należy do przyjemności. 
Świetnym pomysłem jest możliwość przejścia kanałami technicznymi do sąsiedniego bunkra. Początkowo jest nisko i trzeba się mocno schylić, ale takie rzeczy pozostają w pamięci, szczególnie u nastolatków eksplorujących podobne korytarze w grach komputerowych. 
Sąsiednie budynki też warto pozwiedzać. Stanowiły zaplecze dla głównego schronu. Nie ma tam wytyczonych tras czy tablic, chodzimy sami i oglądamy mroczne, zrujnowane pomieszczenia, przejścia, tunele. Bywa bardzo mokro i ciemno, więc nie jest to miejsce dla małych dzieci. Przydaje się latarka.
Niestety nie mogliśmy przejechać się wojskowymi pojazdami, ponieważ był dzień powszedni poza sezonem. Szkoda, że nie jest to organizowane codziennie.

Wiele z intrygujących i tajemniczych niemieckich  projektów wojskowych pozostało w naszym kraju,  rozpalając wyobraźnię badaczy historii i turystów. Konewka jest jednym z nich i nawet jeśli ktoś nie przepada za zabytkami militarnymi czy pamiątkami po 2. wojnie światowej nie powinien pomijać tego miejsca.  Jest naprawdę interesujące, choć akurat  tajemnic za wiele nie ma. Na siłę więc tworzy się sensację z naturalnego zjawiska występującego na zdjęciach z flashem, gdy kurz, pyłki czy para wodna zostają rozświetlone przez lampę. Na jednej z tablic w Konewce przeczytaliśmy, że może to być "energia emitowana przez zmarłe w nienaturalnych okolicznościach osoby". Po co ktoś wypisuje takie banialuki? 

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Główny schron kolejowy
Wystawa broni
Korytarz w schronach
Schron pomocniczy w sąsiedztwie kolejowego
Schron z zewnątrz
Ekspozycja w schronie
Jeden z mniejszych schronów
Schron kolejowy

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.