Skomentuj relację

Zdjęcie
Kujawsko-pomorskie
foetus
foetus
8109
Ocena atrakcji
 
4.0
Dojazd autem do zamku Dybów w Toruniu nie jest wskazany, ponieważ po pierwsze leży on na terenie zalewowym Wisły i nie ma przy nim parkingu (znaki przy drodze kierują w przeciwną stronę niż leży zamek),  poza tym jest to świetna trasa  spacerowa dająca przy okazji  możliwość oglądnięcia pięknej panoramy Torunia. Ze starówki trzeba przejść przez most na Wiśle i skierować się za nim na prawo, w dół. Biegnie tam ścieżka (przejezdna dla wózków) do samych ruin. Niestety  to co tam zastaliśmy jest skandalem. W obecnym stanie zamek raczej nie nadaje się do zwiedzania z dziećmi. Nie widziałem jak dotąd tak zaniedbanego i zaśmieconego zabytku. Wszędzie dookoła leżą śmieci i  szkło z rozbitych butelek. Nie sprzątano tu chyba od wielu lat. Niemniej jednak zamek zwiedziliśmy. 
Jest to duża, ceglana budowla, w której zachowały się wysokie na ok. 10 metrów  mury  z wieżą bramną.  Obecna ścieżka doprowadza turystów  na  tył zamku i to co widać na pierwszym planie to zniszczona część mieszkalna, zrekonstruowana współcześnie niskim murkiem. Warownia posiada wielki dziedziniec, będący dziś zapewne miejscem dewastujących zabytek libacji.  Jeśli ktoś ma ochotę może wejść na mury schodkami  przy  bramie, ale jest to niebezpieczne - tam także jest pełno szkła a na górze brak zabezpieczeń. Syn jednak nie popuścił i musieliśmy tam z nim wchodzić z żoną na zmianę, aby mógł popatrzeć przez okno. Obchodząc zamek dookoła,  można zobaczy niespotykane okrągłe wieżyczki obronne, jakby doczepione w narożach.
Po oglądnięciu Dybowa można przejść się ładnym leśnym szlakiem (ok. 1 km) do puntu widokowego na wyspie Kępa Bazarowa utworzonej między Wisłą a Małą Wisłą. Aby wejść na tę ścieżkę należy od zamku przejść po trawie w stronę drewnianych ławek i po prawej  stronie zobaczymy ścieżkę prowadzącą pod mostem wzdłuż rzeki. Da się przejechać wózkiem, choć lepsza (i dłuższa o 0,5 km) pod tym względem jest równoległa asfaltowa droga zaczynająca się nieco dalej, za końcem mostu.Szkoda, że władze Torunia nie przykładają takiej samej wagi do ochrony zabytków jak chociażby do stawiania fotoradarów. Tak więc obecnie na drogach wyjazdowych z miasta jest chyba  największe nasycenie radarami  w Europie, a stan  polskiego, średniowiecznego zabytku architektury obronnej (w przeciwieństwie do zabytków pokrzyżackich) woła o pomstę do nieba... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ruiny sporych rozmiarów
można wejść na mury
z zamku prowadzi ciekawa trasa spacerowa
- Wady
wszędzie śmieci i szkło
Wiek dziecka/i
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Tak wyglądał dziedziniec i otoczenie zamku
Mury zamkowe
Dziedziniec
Rodzinka z okienka
TORUŃ - Zamek Dybowski

Komentarze

rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1
Sortowanie
Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.
Dodano: 12-06-2012
Miałem w toruniu podobne odczucia co do radarów. Ale to idzie w zgodzie z polityką obecnego rządu - lepszych dróg nie będzie, ale za to będą fotoradary!
H
hehe
rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1