Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Jadąc w  stronę Czermnej i Kaplicy Czaszek tą samą drogą  dojedziemy do Pstrążnej. Jest to dzielnica znacznie oddalona  i wyżej położona od centrum zdroju.  Znajduje się tu prawdziwy skansen (nie mylić z mizernym Szlakiem Ginących Zawodów!). Nosi on nazwę Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego  i wyróżnia się ładnym położeniem pośród gór oraz niezwykle miłą obsługą. 
Na wstępie każdy turysta może poczęstować się prawdziwym wiejskim chlebem i smalcem. Potem zwiedza się kuźnię, zajazd, kilka chat, wiatrak itp. Całość jest rozłożona na stoku stromej góry, więc trzeba się trochę powspinać. Wiele narzędzi w budynkach jest podpisanych, co jest wyjątkiem w skansenach, a z wiatraka widać odległe pasma Karkonoszy. Szkoda tylko że szybki są takie brudne, a nie można ich otworzyć.  
W skansenie odbywa się wiele imprez a regularnie (w co drugą sobotę lub  niedzielę) ma miejsce pokaz pieczenia chleba tradycyjnym sposobem, połączony z degustacją. Warto sprawdzić terminy i przyjechać w czasie takiego pokazu lub jakiejś innej imprezy. Podsumowując, byłem już w wielu znacznie bardziej rozbudowanych skansenach, ale ten dzięki miłej atmosferze, widokom i poczuciu,  że dba się  tu o gości wyróżnia się spośród innych. Tym bardziej, że posiada  bezpłatny parking a kawałek dalej można się posilić pyszną rybką.
Do smażalni trzeba iść dalej główną drogą, mijając tajemniczą kapliczkę należącą jeszcze do skansenu. Można tam nie tylko zjeść pstrąga lub karpia, ale także go samemu złowić. Poniżej stolików są utworzone dwa małe stawy pełne wielkich ryb i przygotowane wędki. Mi co prawda takie łowienie niezbyt się podoba, ale wydaje się, że to ulubiony sport Czechów, którzy  masowo tu przyjeżdżają i łowią. Dzieci także powinny być bardzo zainteresowane oglądaniem ich wyczynów, co pomaga przetrwać dosyć długi czas oczekiwania na przygotowanie pysznej ryby - smakowała mi bardziej  niż w smażalni w centrum Kudowy. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Położenie w górach
Można się posilić pyszną rybą
- Wady
Za trudna trasa, aby dojechać rowerem mając dziecko z tyłu (przynajmniej dla mnie)
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
wrzesień 2011
Zdjęcie
Karkonosze - widok spod wiatraka
Smażalnia ryb niedaleko skansenu
Zabytkowy wózek dziecięcy
Zdjęcie
Kuźnia w skansenie

Komentarze

rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1
Sortowanie
Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.
Dodano: 06-12-2011
Dzieki za ciekawe informacje
A
ApepayEasebra
rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1