Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
5.5
Sztolnia w Rzeczce położona jest przy głównej drodze za Walimiem. Po zakupieniu biletu trzeba poczekać jakiś czas na wejście naszej grupy, ale nie jest to problemem. Przy kasie jest mała wystawa, stoisko z pamiątkami, a także minibar. Na zewnątrz można przyjrzeć się interesującemu składanemu mostowi saperskiemu rozłożonemu nad strumykiem i drogą, a dzieci mają okazję pobawić się na działku przeciwlotniczym.
Ogólnie jednak sztolnia nie jest przeznaczona dla maluchów i młodszych dzieci. Już początkowa opowieść przewodnika w wartowni trwająca ok. 20 minut potrafi je nieźle zmęczyć i zanudzić. Jest to przedsmak trasy turystycznej - mało chodzenia, dużo słuchania. Trochę szkoda, bo korytarze są intrygujące. Wykute w skale niskie przejścia przeplatają się z wielkimi halami. Jest zimno, wilgotno i naturalnie, żadnej sztuczności. Widać trochę starego wyposażenia jak rury, wagoniki, resztki szyn, druty i oczywiście broń.
Przeznaczenie tego wszystkiego rodzi wiele pytań, ale kompleks "Riese" wciąż owiany jest tajemnicą i nie dowiemy się zbyt wiele, można tylko snuć domysły.
Zwiedzaniu towarzyszą multimedia - 3 czy 4 pokazy typu światło-dźwięk, w których m.in. odtworzono życie więźniów czy nalot z bombardowaniem. Nie jest to wykonane perfekcyjnie, ale pomysłowo i robi wrażenie. Uświadamia grozę życia przymusowych robotników.
Zwiedzanie jest więc ciekawą lekcją historii, choć bardzo tragiczną (na końcu oddany zostaje hołd ofiarom, które oddały życie pracując niewolniczo dla Niemców), ale na eksplorację podziemi nie ma się co nastawiać, trasa jest krótka, a dzieci jak wspomniałem powinny mieć odpowiedni wiek i nastawienie, by zrozumieć gdzie się znajdują. W przeciwnym razie będą się albo nudzić albo bać i mogą przeszkadzać innym.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
kwiecień 2017
Wartownia
Jeden z korytarzy
WALIM - RZECZKA - Kompleks RIESE "Rzeczka"
Wagonik na szynach
Karabin w wartowni
Pracujący niewolnicy
Widok z zewnątrz

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.