Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Torfowisko pod Zieleńcem to jedna z tych mniej znanych i słabo promowanych atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Położone jest między Dusznikami Zdrój a Zieleńcem i z obu tych miejsc można łatwo trafić wg drogowskazów. Samochód zostawia się przy drodze w lesie przy tablicy informacyjnej, a dalej udajemy się szlakiem pod górę. 
Do wyboru jest droga rowerowa i piesza. My poszliśmy pieszą. Początkowo jest ostra wspinaczka przez ładny las, ale niezbyt trudna - nasz 3-latek dał radę.  Potem jest już łatwiej, idzie się lasem, ale przez ten pierwszy odcinek rodzice z wózkiem muszą wybrać trasę rowerową, która  jest nieco dłuższa, ale prawdopodobnie  znacznie wygodniejsza (nie sprawdziliśmy tego). Po ok. 30 minutach dotarliśmy do granicy rezerwatu. Jest tam miejsce do odpoczynku z ławą i  stołem, ale otoczenie nie zmienia się, nadal zwykły las.  Kawałek dalej znajduje się wreszcie coś niezwykłego - ścieżka w lewo po drewnianym pomoście. Idąc po nim można już dostrzec podmokłe bagienne tereny. Po chwili docieramy do wysokiej drewnianej wieży obserwacyjnej na północną część torfowiska zwaną Topielisko. Na górze oczekiwaliśmy nie lada widoków, ale się rozczarowaliśmy. Nie wiem czemu wieżę wybudowano akurat w tym miejscu, bo widać tylko czubki niskich drzew  i mały kawałek gór w oddali. Nie jest to co prawda zwykły las, ale trzeba sporo wyobraźni aby zobaczyć w nim krajobraz tajgi syberyjskiej. Może przy lepszej pogodzie prezentuje się ciekawiej, my mieliśmy akurat moment szarówki i całkowitego zachmurzenia... 
Na pewno torfowisko o wiele atrakcyjniej  wygląda  z dołu. Po powrocie na główny szlak zaczynają się najciekawsze widoki.  Widać mocno  podmokłe tereny i specyficzną roślinność. Wchodzimy na teren dzikiej i  nietkniętej cywilizacją przyrody. Przy szlaku ładnie wije się jakiś strumyk z dziwną czerwoną wodą, przy którym  syn miał trochę rozrywki. Po kilkuset metrach dochodzimy do drewnianego pomostu, który wprowadza nas w głąb  torfowiska, a dokładniej część środkową Topieliska. Trasa jest całkiem długa i bardzo ciekawa, wzbogacona o tablice informacyjne. Tutaj pomysł i realizacja są wzorowe.   Po wyjściu z powrotem na główny szlak, znajdziemy się na drugim końcu rezerwatu i można już zawracać. 
Mimo występowania w rezerwacie rzadkiego ptactwa i różnych zwierząt,   nie udało nam się nigdzie zauważyć żadnego zwierzaka, nawet zwykłej żaby, co jest dosyć dziwne.  Nie napotkaliśmy też na szlaku ani jednego turysty...
Cała wycieczka po rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem bez dłuższych przystanków powinna zająć ok. 2  godzin.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
miejsce z niezwykłą przyrodą
ścieżki ciekawie poprowadzone
droga przejezdna dla rowerów i wózków
- Wady
widok z wieży rozczarowujący
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Zdjęcie
Widok z wieży
Początek szlaku pieszego
Fragment torfowiska
Malownicza rzeczka z rdzawą wodą
Widok na torfowisko środkowe z pomostu

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.