Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek musi wiele znaczyć dla Owiesna, skoro nazywa się go 'wsią okrągłego zamku', ale jako atrakcja turystyczna jeszcze nie spełnia roli.
Przejęte przez prywatną fundację ruiny zostały oczyszczone z roślinności i odgruzowane, odnowiono też bramę wjazdową. To jednak atrakcja na krótką chwilę.
Na początek warto podejść do tablic informacyjnych przed bramą (gdzie można tez zostawić auto), aby zapoznać się z legendą o tutejszym smoku.
Pod samym zamkiem są ławeczki, tło do zdjęć dla dzieci oraz kolejne tablice na których można zobaczyć jak zabytek wyglądał przed wojną i poznać jego dzieje. Dookoła stoi zabudowa gospodarcza, częściowo zrujnowana, a częściowo zamieszkana.
Niepokojąco wygląda informacja, że zabytek grozi zawaleniem i wstęp jest wzbroniony, ale trudno nie wejść do środka, aby nie oglądnąć wnętrza niespotykanego w Polsce zamku o okrągłym kształcie.
Da się przejść przez środek ruin, zaglądając w boczne odgałęzienia. Zachowały się wysokie ściany budowli, zarastające roślinnością. Nie ma śladu po wieży, którą posiadała niegdyś owieska warownia. Zniknęło też kilka oryginalnych detali architektonicznych, które widziałem tu kilkanaście lat wcześniej. Wciąż widać łuki sklepień, otwory okienne i drzwiowe.
Mimo że od XVIII wieku budowla jest typowym pałacem, to pozostały elementy obronne jak fosa bezpośrednio przy murach oraz druga zarośnięta przed bramą i dawnym budynkiem powozowni, który jest w najlepszym stanie.
Oczyszczenie z roślinności wymaga ponowienia, bo niedługo mury zostaną porośnięte całkowicie. Filary bramy na lewo od głównego wejścia są już ledwo widoczne, podobnie jak stary budynek przy nich. Z tej strony można też zobaczyć fragment zewnętrznego muru obwodowego.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku
Odnowiona brama  i dawna powozownia
Widok zza fosy
OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku
Zarośnięte mury zamku
Wewnątrz ruin
Drogowskazy przed zamkiem

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.