Jedna z uliczek

BAŃSKA SZCZAWNICA - Zabytkowa miejscowość górnicza

 
5.0 (1)
  6588 1

BAŃSKA SZCZAWNICA - Zabytkowa miejscowość górnicza

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowa miejscowość górnicza
Kategoria

Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) to miasto leżące w Górach Szczawnickich posiadające prawa miejskie od XIII wieku. Z tego okresu pochodzi najstarszy na Słowacji zachowany herb miejski. Powstały też wtedy pierwsze fortyfikacje. Miasto było jednym z najważniejszych w Europie ośrodków górniczych. Najstarsze zapiski mówią o wydobywaniu tutaj szlachetnych kruszców w XII wieku, ale tradycje górnicze sięgają epoki brązu. W XVII wieku po raz pierwszy w historii zastosowano do prac górniczych proch strzelniczy. Pozwoliło to zmaksymalizować wydobycie do rekordowych 29 ton srebra i 600 kg złota rocznie. W XVIII wieku wprowadzono nowatorską technikę wypompowywania wody z szybów za pomocą maszyny parowej. Założono też pierwszą na świecie wyższą uczelnię techniczną - istnieje ona do dziś pn. Akademia Górniczo-Leśna. Ze względu na unikalny kształt architektoniczny i zachowane liczne zabytki, od 1993 r. Bańska Szczawnica jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Posiada m.in. 2 zamki, gotyckie oraz barokowe świątynie i zabytki górnicze z kilkoma podziemnymi trasami. Miasto z roku na rok wyludnia się i obecnie ma niecałe 10 tys. mieszkańców.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Uliczka w centrum miasta
Plac z pomnikiem Św. Trójcy
Widok z Nowego Zamku na wzgórze z Kalwarią
Kolejny widok ulicy
Widok ze Starego Zamku, po prawej Nowy Zamek
Jedna z uliczek

Filmy

Explore with Svetlin - Banská Štiavnica - Slovakia ?? Ultra HD 4K DRONE

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna - Námestie svätej Trojice, Banská Štiavnica   tel. +421 45 694 96 53 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica - Zabytkowa miejscowość górnicza

format D: N48.458653°,  E18.893035°
format DM: 48° 27.51918'N, 18° 53.5821'E 
format DMS: 48° 27' 31.15''N, 18° 53' 34.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do Bańskiej Szczawnicy przyjeżdżaliśmy dwukrotnie podczas tego samego wyjazdu. Jest  to bowiem miasto, które bezwzględnie trzeba zobaczyć i zwiedzić przynajmniej kilka z wielu atrakcji turystycznych jakie oferuje, ale nie koniecznie warto zostawać tu na nocleg.
Miasto jest położne w dolinie górskiej, więc dojazd wijącymi się górskimi drogami trochę trwa, mimo niewielkich odległości na mapie np. od Bańskiej Bystrzycy, gdzie mieliśmy bazę. Droga częściowo otacza miasto górą, można więc znaleźć kilka miejsc ze świetną panoramą tego uroczego miasteczka - małego, ale wypełnionego zabytkami. 
Przez jego środek biegnie główna ulica i wokół niej skoncentrowała się większość zabudowy. Ulica ta zaczyna się na wzniesieniu i cały czas opada w dół. Boczne uliczki także to wznoszą się, to opadają. Tak wiec poruszanie się  po mieście nie jest łatwe, bo generalnie trudno zaleźć tu płaski teren.
W Bańskiej Szczawnicy wszystko kręci się tu dookoła górnictwa. Górnicze Muzeum zajmuje wiele zabytkowych budowli i muzeów, co ma ten plus, że plakaty informacyjne spotykane przy prawie każdej atrakcji od razu informują o cenach i dostępności poszczególnych  obiektów.
My zaczęliśmy od muzeum mineralogicznego, ponieważ znajdowało się tuż przy miejscu gdzie zaparkowaliśmy. Jest to plac z pomnikiem Świętej Trójcy, charakterystyczne i bardzo często fotografowane miejsce. Z parkingami w mieście jest krucho, bo miejsca jest mało i obowiązuje płatna strefa, ale często nie ma parkometrów tylko opłata SMSowa, nie przydatna dla obcokrajowców. Jednak na tym placu, w którejś bramie czatuje parkingowy i jemu zapłaciliśmy haracz. Darmowego parkingu można szukać po zjechaniu główną ulicą w dół, już poza starówką. Daleko nie będzie, ale pod górę.
Przy muzeum jest niewielka sztolnia Michał i jest to przedsmak innych szybów kopalnianych, które można tu zwiedzać. Główne muzeum - skansen górniczy (Banske Muzeum v Prirode) połączony ze zwiedzaniem sztolni Bartłomiej leży kawałek od centrum i lepiej podjechać do niego autem (parking płatny). Po drodze mijamy bramę miejską z wieżą oraz tzw. Nowy Zamek  - niewielką budowlę z 4 basztami postawioną w celu ochrony miasta przed Turkami, do dziś nieźle zachowaną z ekspozycją historyczną. Niedaleko skansenu jest też jeziorko rekreacyjne, ale akurat padało i nie chciało nam 
się od niego jechać.  Druga sztolnia udostępniona turystom to Glanzenberg. Wejście znajduje się w centrum miasta, na małym skwerku przy głównej ulicy. Niestety ustalono tutaj limity wiekowe (o ile pamiętam od 10 lat), więc nie mogliśmy wejść  z synem. Warto wiedzieć, że 50-miniutowe zwiedzanie odbywa się  bardzo rzadko, czasem 1 raz na dzień, a w niektóre dni  w ogóle nie ma zejść. 
Bańska Szczawnica posiada również Stary Zamek, położony na wzgórzu w samym centrum. Jest to niezwykle interesująca budowla łączącą warownię, kościół i XIII-wieczną kaplicę cmentarną. Dziś to wielka ruina z potężnymi fortyfikacjami. 
Ostatnią atrakcją jaką zwiedziliśmy była drewniana ruchoma szopka, niedaleko gotyckiego kościoła w centrum. Więcej nie daliśmy rady, bo kilka kilometrów za miastem jest jeszcze rezydencja pałacowa cara Bułgarii - Svaty Anton, którą wybraliśmy zamiast ogrodu botanicznego przy Akademii Górniczej, Galerii J. Kollára ze sztuką od gotyku do współczesności (przy pomniku  św. Trójcy) i Kammerhofu czyli zabytkowej kamienicy z kolejnym muzeum górniczym. Warto też ponoć odwiedzić słynną herbaciarnię ulokowaną w historycznym budynku o nazwie Klopacka (widać go dobrze, bo stoi na wzniesieniu i ma charakterystyczny wygląd wieży z drewnianym zwieńczeniem) oraz górujące nad miastem wzgórze Scharfenberg z 2 kościołami i XVIII-wieczną kalwarią (wydaje się, że to najlepszy punkt widokowy).
Oczywiście jest tu jeszcze kilka innych kościołów czy stylowych kamienic, ale przy tych wszystkich zabytkach trudno powiedzieć, że miasto jest szczególnie ładne, bo większość obiektów wymaga remontu, budynki są zeszpecone i zdewastowane. Widać że miasto bardzo powoli dźwiga się po 50 latach  socjalistycznego zaniedbania i zacofania.
Bańska Szczawnica posiada też poważny mankament w postaci braku rynku czy jakiegokolwiek deptaka.  Dziecka nie można nigdzie swobodnie wypuścić, bo wszędzie jeżdżą auta. Knajpek  i restauracji jest niewiele i są rozsiane wzdłuż jezdni. Korzystaliśmy tylko z jednej -  przy  muzeum mineralogicznym i mogę ją polecić.
Tak więc miasto zrobiło na nas duże wrażenie, choć nie do końca przypadło do gustu. Jest to jednak z pewnością jedno z najciekawszych miejsc na Słowacji.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Uliczka w centrum miasta
Plac z pomnikiem Św. Trójcy
Widok z Nowego Zamku na wzgórze z Kalwarią
Kolejny widok ulicy
Widok ze Starego Zamku, po prawej Nowy Zamek
Jedna z uliczek

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.