Widok na jezioro

TURAWA - Jezioro Turawskie Duże

 
2.5 (3)
Hot   31381 1

TURAWA - Jezioro Turawskie Duże

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Turawskie
  • Atrakcja ekonomiczna

Jezioro Turawskie (zwane Dużym Jeziorem Turawskim) to zbiornik retencyjny dla rzeki Mała Panew. Został zbudowany przez Niemców w latach 1933-39 pod nazwą Jezioro Hitlera. Posiada 24 hektary powierzchni i 13 metrów głębokości. Oprócz funkcji antypowodziowej pełni rolę rekreacyjną jako kąpielisko, miejsce do uprawiania żeglarstwa i wędkarstwa oraz dostarcza energię z elektrowni wodnej. Turystycznie zagospodarowana jest część północna z centrum sportów wodnych, plażą i 400-metrową promenadą. Po powodzi 1997 roku wody zostały skażone, ponadto przez dziesięciolecia na dnie osadził się zanieczyszczony metalami ciężkimi muł, pojawiły się więc sinice. Dlatego na jeziorze często obowiązuje zakaz kąpieli. Od wielu lat dyskutuje się o sposobach oczyszczenia jeziora, ale z powodu braku środków żadnego nie zrealizowano. Od 2012 r. zaprzestano już spuszczania ścieków do jeziora. Zbiornik jest jedną z głównych ostoi ptaków migrujących, gniazduje tu ok. 60 różnych gatunków. Mimo zanieczyszczenia bujnie rozwija się także populacja ryb, wędkarze łowią tu wielkie okazy sandaczy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z plaży na jezioro i wyspę
Nad jeziorem biegnie promenada
Widok na jezioro

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Turawa (woj. Opolskie) - Jezioro Turawskie

format D: N50.7382362°,  E18.1206985°
format DM: 50° 44.294172'N, 18° 7.24191'E 
format DMS: 50° 44' 17.65''N, 18° 07' 14.51''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
2.5(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
Turawa potrzebuje naprawy tak jak to zrobiono w Powiecie Tarnogórskim w Chechle : https://www.youtube.com/watch?v=VUkwfYsUt6I&t=74s
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
13
Data pobytu
Czerwiec 2018
H
Ocena atrakcji
 
2.5
Nad jezioro przyjechaliśmy w sierpniu 2017r. by skorzystać z kąpieli. Po przybyciu okazało się ze woda jest zielona. Dziwnie gęsta i brzydko pachnąca. Na piasku osadzala się zielona ciecz wyglądem przypominającą farbę olejną. nawet baliśmy się zaliczyć stopy. Niestety wody nie polecam do kąpieli natomiast, co do atrakcji nie mogę nic powiedzieć bo byliśmy tylko przejazdem i nie korzystaliśmy z żadnych.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
Sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
4.0
Przyjeżdżając nad jezioro  Turawskie nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy ze skażenia zbiornika. Mieliśmy jednak szczęście, bo akurat w 2012 roku sinic w sierpniu nie było i kąpiel była w miarę bezpieczna. Turystyczna część Turawy leży na wschodzie wsi, na północnym brzegu jeziora. Najpierw mijamy cypel z  przeznaczony dla wędkarzy i żeglarzy oraz dom dziecka, a następnie zaczynają się reklamy ośrodków wczasowych i 2 uliczki w prawo. Trzeba skręcić w którąś z nich i dojedziemy do strefy z domkami i hotelami, niedaleko brzegu jeziora. Zaparkowaliśmy jak wiele innych osób przy ostatniej  równoległej do jeziora drodze, ale akurat podjechała policja i kazali nam jechać na parking. Faktycznie jest tu zakaz, ale z tego co widzieliśmy policja nie daje mandatów tylko  zwraca uwagę. Płatny parking jest kawałek dalej (chyba 2 zł/godz). 
Plaża nad jeziorem jest bardzo duża, z fajnym  piaskiem, choć miejscami zarasta trawą. Nad plażą biegnie promenada, przy której znajdują się bary i restauracje. Jak na weekend sierpniowy było mało ludzi. Tak więc  ogromny kontrast z pobliskim jeziorem Srebrnym i od razu nam się tu spodobało. 
Pierwsze wrażenie było jednak trochę mylące. Na początek chcieliśmy coś zjeść. Okazało się, że nigdzie nie ma miejsca, a jak jest to trzeba  czekać bardzo długo (była pora obiadowa). W końcu usiedliśmy w restauracji przy końcu promenady, należącej do jakiegoś pensjonatu czy hotelu, w której był nawet mały plac zabaw ze zjeżdżalnią. Zamówiliśmy zupę i coś na drugie danie co było najszybciej dostępne. Nie pamiętam  już co, ale nie było to smaczne. Następnie spędziliśmy trochę czasu nad wodą. Ogólnie było super - woda płytka, ciepła i wydawała się czysta. Zabawę popsuła dopiero duża zdechła ryba, którą woda przyniosła na nasze nabrzeże. Wzięliśmy więc malucha na piasek, a sam poszedłem sprawdzić piaszczystą wysepkę, którą widać z promenady. 
Myślałem, że można tam podpłynąć z dzieckiem w kole, ale okazało się, że po drodze jest za głęboko. No a to co zobaczyłem na miejscu mocno obrzydziło mi Turawę - cała wysepka jest w piórach i ptasich odchodach! Piasek jest mokry, podmywany z zewnątrz i gruntowo, więc cały ten syf ląduje w wodzie, w której kąpią się ludzie. Nie wiem jak można dopuścić, aby siedlisko ptaków było tuż przy kąpielisku!?! 
Długo później przeczytaliśmy o chemicznym  zanieczyszczaniu  jeziora, czym  można zapewne tłumaczyć małą ilość osób nad wodą,  mimo braku zakazu kąpieli. My nie zauważyliśmy u siebie żadnych objawów skórnych, spędziliśmy tam 3 godziny i było całkiem fajnie (oczywiście do czasu przypłynięcia zdechlaka i odkrycia ptasiej wyspy), znacznie przyjemniej niż nad jeziorem Srebrnym. Jednak z obecną wiedzą nie ryzykowalibyśmy tam kąpieli, lepiej poczekać na oczyszczenie zbiornika...

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
promenada
duża, piaszczysta plaża
spore zaplecze gastronomiczne
darmowy wstęp
- Wady
zbiornik jest skażony
dodatkowo ptaki zanieczyszczają wodę
brak placu zabaw
brak miejsc lub długie oczekiwanie na jedzenie w porze obiadowej
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Zdjęcie
Widok z plaży na jezioro i wyspę
Nad jeziorem biegnie promenada
Widok na jezioro

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Turawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Turawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.