Widok na wzgórze zamkowe

BYDLIN - Ruiny zamku

 
3.0 (1)
  4642 1

BYDLIN - Ruiny zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Niewielka warownia strażnicza (na granicy ze Śląskiem) stanęła na wapiennym wzgórzu otoczonym bagnami w XIV wieku. Jej początki giną w mrokach dziejów, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1398 r. Podobno była własnością nieślubnego syna króla Kazimierza Wielkiego. Składała się z wieży, budynku mieszkalnego i murów obwodowych. W XVI wieku Bydlin należał do smoleńskich dóbr Bonerów, którzy uznali zameczek za zbędny i przebudowali go na kościół, być może rozbierając przy tym fortyfikacje. Następny właściciel Jan Firlej zamienił go na zbór ariański ok. 1570 r., a ponownie na świątynię katolicką pw. Krzyża Świętego przywrócił jego syn Mikołaj. Zniszczyli go Szwedzi podczas potopu, choć odbudowany był wielokrotnie dewastowany przez wrogie wojska. Ostatecznie opuszczony w XVIII wieku. W 1914 r. spod ruin wyruszyły wojska Piłsudskiego na armię carską stacjonującą w pobliskim Załężu. Dopiero w 1989 r. potwierdzono, że obiekt był nie tylko obiektem sakralnym lecz i warowną siedzibą. Odkopano mury obronne i zabytki ruchome w tym denar Ludwika Węgierskiego, a także 3 krypty grobowe. Po runięciu jednej ze ścian ruiny, w 2012 r. przeprowadzono prace remontowe.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wewnątrz ruin
Wystające z ziemi mury
Widok z boku
Rekonstrukcja zamku w ogrodzienieckim Parku Miniatur
Widok na wzgórze zamkowe

Filmy

Aga Artur - Zamek w Bydlinie z drona

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Bydlin (woj. Śląskie) - Ruiny zamku

format D: N50.3886796°,  E19.6436192°
format DM: 50° 23.320776'N, 19° 38.617152'E 
format DMS: 50° 23' 19.25''N, 19° 38' 37.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
To mało znany obiekt na Szlaku Orlich Gniazd, ale też jeden z najmniej atrakcyjnych. Droga dojazdowa jest oznaczona. Auto zostawia się na parkingu przy cmentarzu z kaplicą. 
Przechodzimy na drugą stronę ulicy, gdzie stoją tablice informacyjne i zagłębiamy się w las. Po ok. 150 m  wyłaniają się już białe kamienne mury na wzniesieniu. 
Widać, że teren zamku został niedawno poddany pracom konserwacyjnym, zabezpieczono mury i oczyszczono z roślinności.  Nie wiele to jednak wniosło. Na górę prowadzą ładne schodki i nie ma chaszczy, ale do oglądania jest  mało. To atrakcja raczej tylko dla miłośników zamków, u dziecka zainteresowanie zerowe.
Można wejść między zrujnowane  ściany  głównego budynku oraz obejść je dookoła.  W środku nie ma jednak niczego interesującego - jest po prostu  pusto. Na wzgórzu można za to dostrzec w kilku miejscach wystające z ziemi pozostałości  murów, pewnie obwodowych, może jakichś piwnic  a także relikty fosy. Szkoda że nie zostało to jakoś wyeksponowane.  
Na tablicach przy parkingu przedstawiono  wygląd budowli w XIV i XVII wieku (jako kościół), najlepiej jest to jednak pokazane w parku miniatur w Ogrodzieńcu. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
Zdjęcie
Wewnątrz ruin
Wystające z ziemi mury
Widok z boku
Rekonstrukcja zamku w ogrodzienieckim Parku Miniatur
Widok na wzgórze zamkowe

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.