Skansen Maszyn Parowych

TARNOWSKIE GÓRY - Zabytkowa Kopalnia Srebra

 
5.5 (2)
  10872 2

TARNOWSKIE GÓRY - Zabytkowa Kopalnia Srebra

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowa Kopalnia Srebra
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zabytkowa Kopalnia srebra (wcześniej Rud Srebronośnych) w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni srebra. Pierwsza wzmianka historyczna mówiąca o wydobyciu cennych kruszców na pobliskich terenach pochodzi z 1136 r. (bulla papieża Innocentego II). Osada górnicza wraz z kopalniami rudy ołowiowo - srebrowej powstała na początku XVI w. W sumie do końca eksploatacji (I poł. XX stulecia) powstało tu ok. 20 tysięcy szybów i ponad 150 kilometrów chodników. Dla zwiedzających kopalnia została udostępniona w 1976 roku. Na powierzchni znajduje się Muzeum Górnictwa i Skansen Maszyn Parowych. Od 19 października 2006 Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podziemia zabytkowej tarnogórskiej kopalni zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku. Kopalnia jest otwarta codziennie przez cały rok w miesiącach wakacyjnych w godz. 9:00-17:00 (weekend) i 10:00-16:00 (pn.-pt.), po sezonie do 15:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jedna z lokomotyw przed kopalnią
Ciemny i wilgotny korytarz w kopalni
Podziemna przejażdżka łodzią
Pracujący gwarkowie
Skansen Maszyn Parowych

Filmy

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TRÓJWYMIARZE

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zabytkowa Kopalnia Srebra - ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry   tel. +48 32 285 49 96 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tarnowskie Góry (woj. Śląskie) - Zabytkowa Kopalnia Srebra

format D: N50.4254991°,  E18.8500071°
format DM: 50° 25.529946'N, 18° 51.000426'E 
format DMS: 50° 25' 31.80''N, 18° 51' 00.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Błędna informacja w opisie dotycząca godzin otwarcia Zabytkowej kopalni Srebra. Aktualne informacje dotyczące zwiedzania można znaleźć pod adresem www.kopalniasrebra.pl

Nowości dla dzieci: mała kolejka wąskotorowa na terenie Muzeum Maszyn Parowych za budynkiem Kopalni, spotkanie ze skarbnikiem- dobrym duchem kopalni. 

Zabytkowa Kopalnia Srebra to bezpieczne i ciekawe miejsce do podróży z dzieckiem. Zjazd do podziemi odbywa się windą, trasa jest niedługa, część pokonuje się łodziami, dlatego dzieci nie powinny mieć problemów z pokonaniem trasy. Maluchy są pod wrażeniem nietypowego otoczenia, jakim jest labirynt tarnogórskich podziemi. Przepływ łodziami to dla najmłodszych prawdziwa atrakcja. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
styczeń 2016
Ocena atrakcji
 
5.0
Kopalnia srebra na pewno nie jest atrakcją dla najmłodszych dzieci, ale większości 5-latków już się spodoba. My byliśmy z niespełna 3-letnim synem, nie mieliśmy z nim problemu, ale on nie należy do strachliwych dzieci. Polecam  dobre przygotowanie psychiczne małych dzieci - trzeba je uprzedzić, że zjedziemy specjalną windą pod ziemię, jak górnicy, że będzie trochę ciemno. I  bardzo doradzam wzięcie małej latarki - daje duże poczucie bezpieczeństwa.  W kopalni jest zawsze 10 stopni, więc w lecie koniecznie trzeba zabrać cieplejsze ubranie. Sandałki też odpadają. Najlepiej wziąć dziecku kalosze, bo jest wilgotno i momentami pojawiają się kałuże. 
Przed kopalnią jest duży płatny parking (ok. 5 zł). Warto od razu iść kupić bilety, bo zwiedzanie jest możliwe tylko w odpowiednio licznych grupach, dlatego możliwe, że będziemy musieli chwilę poczekać na wejście. To bardzo dobry moment na zobaczenie Skansenu Maszyn Parowych, przy czym w wypadku chłopców szczególnie lubiących lokomotywy trzeba mieć odpowiednio duży zapas czasu - stoi tam kilka starych ciuchci, do których można wejść i wszystkiego dotykać, chłopców trudno stamtąd zabrać. Trzeba tylko uważać, żeby nie wypadli i ogólnie nie zrobili sobie krzywdy tymi wajchami itp. Na terenie obiektu można zjeść lody, jest  też restauracja.
Do kopalni zjeżdża się windą, w kaskach. Kask naprawdę się przydaje, bo ze dwa razy mocno nim walnęłam, a dla dziecka to też atrakcja. Najpierw jednak jest ok. 20-minutowy wykład przy eksponatach i makietach.
Ogólnie trasa prowadzi przez ciemne korytarze i komory, w których odtworzono przodki i umieszczono dawne narzędzia górnicze i figury pracujących gwarków. Część drogi  pokonuje się łodzią, ale po linie i w bardzo wąskim korytarzu, więc mimo, że to bardzo unikalna atrakcja,   wcale nie jest taka super fajna jak się reklamuje
Trasa  jest dość długa (prawie 2 km) i niestety  musieliśmy nieść dziecko przez pół drogi, bo nagle zaczęły go bardzo  boleć  nóżki. Stąd też przestroga - lepiej włożyć ciemniejsze ubrania, bo ja po noszeniu dziecka na rękach wyszłam brudna jak nie  przymierzając świnka, cała w błocie.  Zabrudzenia z  rudo-żółtej wody schodzą baaardzo trudno z jasnych ubrań. Pod ziemią spędza się prawie godzinę w chłodzie i dość intensywnie maszerując, więc warto wziąć jakiegoś wafelka dla brzdąca.  

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Duży parking
Dostępna gastronomia
Przejażdżka lodzią pod ziemią
- Wady
Ciemno zimno mokro
Na pewno nie dla bojaźliwych dzieci (szczególnie jeśli chodzi o półmrok)
Trasa dość długa, może być męcząca
Wiek dziecka/i
prawie 3 lata
Data pobytu
maj 2011
Zdjęcie
Ciemny i wilgotny korytarz w kopalni
Jedna z lokomotyw przed kopalnią
Podziemna przejażdżka łodzią
Pracujący gwarkowie
Skansen Maszyn Parowych
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnowskie Góry w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnowskie Góry wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.