Skansen

SZYMBARK - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej

 
5.0 (1)
  10819 1

SZYMBARK - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

"Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa jak i Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku (tak brzmią oficjalne nazwy obu atrakcji) są placówkami Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Kasztel czyli dwór obronny lub niewielki zameczek z okresu renesansu powstał w XVI wieku z inicjatywy rodu Gładyszów. Boczne alkierze w formie wież posiadały funkcje obronne (widać otwory strzelnicze), ale też pełniły rolę skarbczyka i zbrojowni. Wspaniały zabytek z renesansową attyką i dekoracją sgraffitową (wzory w kolorowym tynku) od XIX wieku został zredukowany do roli lamusa. Po wojnie przeprowadzono remont, który nie wystarczył na długo. Dopiero w XXI wieku podjęto starania o pełną restaurację budowli, będącym jedynym zachowanym w pierwotnej formie przykładem renesansowego kasztelu polskiego.
Skansen w Szymbarku otwarto w 1987 roku. Rozłożony jest na powierzchni 2,7 ha. Posiada 17 obiektów związanych z tradycyjną kulturę ludową Pogórzan gorlickich. Obok chałup mieszkańców wsi o różnym statusie majątkowym, prezentuje obiekty funkcjonujące niegdyś jako warsztaty usługowe. Obiekt czynny codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00-17:00 (V-IX, w weekendy do 18:00) i 9:00-16:00 (reszta miesięcy)

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

XVI-wieczne polichromie w alkierzu
Widok na kasztel z drogi
Wnętrze chaty kowala
Skansen - część położona niżej
Skansen
Skansen

Filmy

Łabudzki Project - Kasztel w Szymbarku 4K Dron 2018

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Małopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Skansen Wsi Pogórzańskiej i Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku" - Szymbark   tel. +48 18 351 31 14 (kasztel), +48 18 351 10 18 (skansen) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Szymbark (woj. Małopolskie) - Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej

format D: N49.621262°,  E21.0948443°
format DM: 49° 37.27572'N, 21° 5.690658'E 
format DMS: 49° 37' 16.54''N, 21° 05' 41.44''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Kasztel w Szymbarku znałem jako ogrodzoną i porzuconą  ruinę stojącą przy drodze do Nowego Sącza. Gdy przeczytałem o zakończeniu remontu w 2011 roku, czekałem na jakiś wyjazd, który pozwoliłby zahaczyć po drodze o tę wieś i zobaczyć jak przeprowadzono restaurację  unikalnego na ziemiach polskich zabytku. A w ostatnim czasie różnie z tym bywa, czasem konserwatorzy pozwalają szpecić i psuć  zabytki (np. zamek w Sanoku), na szczęście w tym przypadku zrobiono to poprawnie.
Pierwsze co nas zadziwiło to brak opłat za wstęp, drugie zamknięcie zameczku tuż przez naszym  nosem, mimo że do godziny zamknięcia zostało jeszcze sporo czasu. 
Okazuje się, że na weekend obiekt jest często wynajmowany na różne konferencje i imprezy, co skutkuje wcześniejszym zamykaniem. Na stronie internetowej właściciela kasztelu - Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach są podobno  zawsze aktualne informacje o takich przypadkach. Nam udało się jednak wejść, ale generalnie turyści powinni o tym  pamiętać. Natomiast brak biletów, jak się domyślam, związany jest z dofinansowaniem unijnym, które zabrania przez kilka lat pobierać opłat za wstęp. 
Zameczek w Szymbarku posiada niepowtarzalny wygląd z 4 wieżami-alkierzami i renesansowymi dekoracjami.  Dookoła posadzono grządki kwiatowe,  obok  stoi  drewniany dworek mieszczański (dziś restauracja) i oficyna dworska.  Ogólnie wszystko jest zadbane i ładnie utrzymane. Wejście  poprzedza zrekonstruowany kawałek  fosy z drewnianym mostkiem przypominający o obronnym  charakterze budowli. Wnętrza po remoncie prezentują się nieźle, choć trochę zbyt nowocześnie. Wyeksponowano wszystkie oryginalne detale: portale, kominki, polichromie, fragmenty kamiennych murów pozostawiono nieotynkowane. Największe wrażenie robi jeden z 4  alkierzy  - cały w XVI-wiecznych malowidłach ściennych, w innym zainstalowano windę (po co winda w 1-piętrowym budynku???), co jest jedną z negatywnych efektów restauracji. Ekspozycje są raczej skromne, kilka mebli z porcelaną i gablotki z czymś mało istotnym, nawet nie zapamiętałem. Zwiedza się parter, piętro i piwnicę. Gdy zejdziemy drogą obok kasztelu w dół dojdziemy do płynącej wartkim nurtem Ropy. Jest woda, kamyki, patyki, więc dzieci mogą się tu trochę pobawić. Widok na  stojący na skarpie zameczek  jest warty uwiecznienia. Także jadąc autem w stronę Nowego Sącza, w pewnym momencie z drogi odsłoni się piękny widok z góry na okolicę ze lśniącym bielą kasztelem.
Z zabytkiem sąsiaduje Skansen Wsi Pogórzańskiej. Nie jest to rozległy ani bogato wyposażony skansen, raczej skansenik, ale bardzo polecam jego odwiedzenie. Ze względu na ładne położenie nad Ropą i zalesioną górą w tle  posiada specyficzny urok, To także zasługa faktu, że powstał na terenie dawnego parku dworskiego, więc chaty rozłożone są pośród starodrzewia, rosną tu np. jabłonie z niesamowitą ilością owoców, które owocują co drugi rok. Dziecko, po nudnym dla niego kasztelu,  miało tutaj możliwość trochę pobawić się i  pobiegać. Tylko 3 chaty otwiera  pani z obsługi (bardzo zresztą miła), resztę ogląda się  samemu lub z zewnątrz.  Można też  wykupić usługę przewodnika za 10 zł, wtedy zwiedza się wszystko dokładnie z przewodnikiem przez ok. godzinę.  Skansen nie jest tak mały jak się wydaje, bo jego część dolna jest niewidoczna, posiada m.in. 2 wiatraki, kuźnię, olejarnię, piec. Mimo bliskości szosy panuje tu błogi spokój i cisza. 
Z wózkiem można się generalnie poruszać, trzeba go tylko zostawić przy kasztelu i przed zejściem do dolnej części skansenu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
kasztel to unikatowy w Polsce zabytek
bezpłatny wstęp do kasztelu
mały, ale bardzo przyjemny skansen
- Wady
mało atrakcji dla maluchów
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
XVI-wieczne polichromie w alkierzu
Widok na kasztel z drogi
Wnętrze chaty kowala
Skansen - część położona niżej
Skansen
Skansen

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szymbark w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szymbark wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.